DONEGAL ATHLETES SHINE AT ULSTER CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS

County teams were victorious in five of the ten championship races and won bronze in two others. Donegal clubs also led the way with victories in six races. The Top Twelve in each race will represent Ulster at the Nationals in Gowran Co Kilkenny next month, as well as the top four clubs and the top three county teams. The adults were just as impressive with Donegal clubs filling two of the first three places the and all three clubs in the men’s Novice race.

Th first races of the day were for U/9 Boys and Girls and Donegal clubs dominated here with Finn Valley and Killybegs and Cranford very prominent.

                Top ten finishers in the U/9 Boys race

                                                                 

                                                                CHAMPIONSHIPS

                                                                  Under 11 Girls

Club Teams                                      County Teams                             Selected on Ulster team

1. Finn Valley A 59 pts                 1. Donegal 69 Pts                      Clara Gillespie, Tír Chonaill

2. Annalee 65 pts                         2. Monaghan 114 pts                Saorla Gilligan, Finn Valley

3. Rosses 110 pts                          3. Cavan 116 pts                      Caoimhe Mc Elhinney, Finn Valley

4. Finn Valley B 145 pts                                                                 Mila Rose Conwell Boyle, Killybegs

                                                             Under 11 Boys

Club Teams                                      County Teams                           Selected on Ulster team

1. Monaghan Phoenix 62 pts            1. Donegal 43 pts                   Oisin Mc Bride, Cranford      

2. Finn Valley 75 pts                        2. Monaghan 95 pts              Evan Ward, Rosses

3. Letterkenny 81 pts                      3. Derry 175 pts                    Mark Maguire, Tír Chonaill

4. Cranford 96 pts                                                                      Davyn Mc Glynn, Letterkenny

                                                                                                Eanna Byrne, Finn Valley

                                                                 Under 13 Girls

Club Teams                                       County Teams                       Selected on Ulster team

1. Finn Valley A 64 pts                    1. Donegal 54 pts                  Faela Houston, Rosses

2.Finn Valley B                                 2. Cavan 87 pts                      Niamh Mc Glinchey, Finn Valley

3. Rosses 75 pts                               3. Monaghan 146 pts           Nia Byrne, Finn Valley

4. Annalee 84 pts                                                                             Adrianna Mc Glinchey, Finn Valley

                                                                Under 13 Boys

Club Teams                                       County Teams                       Selected on Ulster team

1. Finn Valley A 64 pts                    1. Donegal 54 pts                 Daragh Naughton, Letterkenny

2. Armagh 70 pts                             2. Derry 159                          Odhran Rodgers, Rosses

3. Clones 98 pts                               3. Monaghan 169                 Shay Mc Nulty, Finn Valley

4. Rosses 109 pts                                                                             Tristan Greene, Rosses

  

                                                              Under 15 Girls

Club Teams                                           County Teams                         Selected on Ulster Team

1.Willowfield 22 pts                            1. Antrim 47 pts                      Emma Bonnar, Letterkenny

2. Lagan Valley 63 pts                         2. Down 55 pts                        Anna Russell, Letterkenny

3. Ballymena and Antrim 77 pts        3. Donegal 95 pts

4. Letterkenny

                                                             Under 15 Boys

Club Teams                                           County Teams                         Selected on Ulster Team            

1. St Michaels, Enniskillen 25 pts     1. Donegal 56 pts                   Caolan Mc Fadden, Cranford 

2. Letterkenny 68 pts                         2. Fermanagh 88 pts              Mark Galvin, Letterkenny  

3. Finn Valley 83 pts                           3. Antrim 126 pts                    Caolan Gilbride, Tír Chonaill  

4. Armagh 112 pts

 

     Caolan Mc Fadden Cranford

                                                                      Under 17

           There were no Donegal club or county team in the medals here

                                         Selected on Ulster Teams

Girls U/17                                                                                                   Boys U/17

Emer Mc Carroll, Finn Valley                                                                  Philip Mc Gee, Letterkenny

                                                       Under 19 Girls (3 to score)

Club Teams                                    County Teams                                 Selected on Ulster team

1. Finn Valley 12 pts                     1. Antrim 63 pts                              Nuala Bose, Finn Valley

2. Lagan Valley 38 pts                                                                             Cara Laverty, Finn Valley

3. Foyle Valley 51 pts                                                                              Sarah Bradley, Finn Valley

                                                                                                                    Amy Greene, Rosses                                                                                                                   

                                                                                                                     Emer O’ Brien, Finn Valley

                                                            Under 19 Boys

Club Teams                                       County Teams                                Selected on Ulster Team

1. Finn Valley 45 pts                      1. Down 64 pts                                 Sean Mc Ginley, Finn Valley

2. Burren 46 pts                             2. Antrim 70 pts                               Oisin Toye, Finn Valley

3. Lagan Valley 87 pts                   3. Donegal 74 pts                             Diarmuit Keogh, Finn Valley

4. St Malachy’s 91 pts

 

                                           Men’s Novice Championship

1. Sean Melarkey, Sparta                                             Club Teams

2. Declan Ferry Rosses                                                 1. Rosses 39 pts

3. Jon Jo Doherty, Finn Valley                                     2. Letterkenny 76 pts

4. Martin Cunningham, Tír Chonaill                           3. Milford 81 pts

 

Eimear Gormley, Letterkenny was fourth in the ladies race.

 

The Victorious Rosses team

 

Eimear Gormley with proud Dad Martin

Top Three in the Mens Novice Race

 

 

 

 



Back
Previous: Finn Valley Remembrance Run Sunday 7th Nov 2021
Next: ULSTER WINTER THROWS FESTIVAL

Follow Us on Twitter