Finn Valley Annual Secondary Schools Cross-Country

The busy week of activity continues with the Champions Cup an inter club event on Sunday at 12.30.

Race Results

1st Year Girls
Place Name School
1 Elsa Moore Royal & Prior Raphoe
2 Gemma O'Callaghan Mercy College Sligo
3 Hanna Waid Thornhill Derry
4 Mya Fletcher Loreto Milford
5 Rhiana McColgan Crana College Buncrana
6 Sara Alexander St Columba's Stranorlar
7 Rionna Dotherty St Columba's Stranorlar
8 Saoirse Lawley Sligo Grammar
9 Katie Dowd St Columba's, Stranorlar
10 Sophia Ward Loreto Letterkenny
     
School Result
1 St Columba's Stranorlar
2 Thornhill Derry
3 Loreto Milford

 

1st Year Boys
Place Name School
1 Francis Donoghue Summerhill Sligo
2 Philip McGee Colaiste Ailigh Letterkenny
3 John Antonio Gallagher St Eunans Letterkenny
4 Oisin Kerr Scoil Muire Buncrana
5 Ciaran Logue St Eunans Letterkenny
6 Daniels Oates Summerhill Sligo
7 Conor Mulligan St Michaels Enniskillen
8 Finn Campbell Summerhill Sligo
9 Frank Buchanan St Michaels Enniskillen
10 Sean Gallagher St Columba's Stranorlar
     
School Result
1 Summerhill Sligo
2 St Eunans Letterkenny
3 St Micaels Enniskillen

 

2nd Year Girls
Place Name School
1 Julianne Reynolds Loreto Letterkenny
2 Brea McGalloway Scoil Muire Buncrana
3 Clara O'Loughlin Thornhill Derry
4 Ella McGlinchey St Columba's Stranorlar
5 Amy Bonner Loreto Letterkenny
6 Ella Costello Crana College Buncrana
7 Tara Dotherty Crana College Buncrana
8 Niamh Dotherty Thornhill Derry
9 Maeve Donlon Mercy College Sligo
10 Clodagh O'Connor Colaiste Ailigh Letterkenny
     
School Result
1 Thornhill Derry
2 Crana College Buncrana
3 Scoil Muire Buncrana

 

2nd Year Boys
Place Name School
1 Conor Murphy St Columba's Stranorlar
2 Patrick Murphy St Columba's Stranorlar
3 William Kelly St Eunans Letterkenny
4 Rory Smith St Michaels Enniskillen
5 Reese Love St Michaels Enniskillen
6 Nathan Potts Finn Valley College
7 Oisin McIntyre Scoil Muire Buncrana
8 Patrick Sprice St Michaels Enniskillen
9 Daragh Robinson Sligo Grammar
10 Sean McCabe Summerhill Sligo
     
School Result
1 St Michaels Enniskillen
2 Scoil Muire Buncrana
3 Finn Valley College

 

3rd Year Girls
Place Name School
1 Sarah Bradley  Loreto Letterkenny
2 Hannah Murray St Columba's Stranorlar
3 Cloe Shields Loreto Letterkenny
4 Cait Nic Aoidh Colaiste Ailigh Letterkenny
5 Bronnagh Gallagher St Cecilias College
6 Abby McGranaghan St Columba's Stranorlar
7 Ella Blake Mercy College Sligo
8 Nicole McDaide Loreto Letterkenny
9 Sophia Ryan Mercy College Sligo
10 Amelia O'Riordan  Mercy College Sligo
     
School Result
1 Loreto Letterkenny
2 Mercy College Sligo
3 St Cecilia's

 

3rd Year Boys
Place Name School
1 Oisin Kelly Loreto Milford
2 Evan Keown Loreto Milford
3 Odhran McMenamin Loreto Milford
4 Sean McNeice Naghena Bundoran
5 Declan Doherty St Eunan's Letterkenny
6 Michael McElroy Crana College Buncrana
7 Gareth McElroy Crana College Buncrana
8 Cormac McColgan Crana College Buncrana
9 Odhran Kelly Loreto Milford
10 Liam McColgan Crana College Buncrana
     
School Result
1 Loreto Milford
2 Crana College Buncrana
3 Maghena Bundoran

 

4th, 5th, 6th Year Girls
Place Name School
1 Eala McDermot Mercy College Sligo
2 Anna McGinley Thornhill Derry
3 Ariadna Codo Sligo Grammar
4 Megan Ferry Milford
5 Precious Fatusin Errigal Letterkenny
6 Elisa Caton Sligo Grammar
7 Shauna Ruddy Moville
8 Anna Boyle Loreto Letterkenny
9 Cloe Wasson Loreto Letterkenny
10 Avril Conroy Mercy College Sligo

 

4th, 5th, 6th Year Boys
Place Name School
1 Sean McGinley  St Eunan's Letterkenny
2 Jack Holian Errigal Letterkenny
3 Oisin Toye Peele College
4 Dion McLoughlan Summerhill Sligo
5 Aaron Quinn St Columba's Stranorlar
6 Ryan Canning  Milford 
7 Ross Dotherty Summerhill Sligo
8 Jack Casey Sligo Grammar
9 Liam Money Sligo Grammar
10 Paudric McKelvey St Columba's Stranorlar
     
School Result
1 Summerhill Sligo
2 St Eunans Letterkenny
3 St Columba's Stranorlar

 



Back
Previous: Finn Valley Annual Primary Schools Cross-Country
Next: McGonagle Champions Cup Cross Country 2019

Follow Us on Twitter