McGonagle Champions Cup Cross Country 2019

Race Results

Under 9 Girls
Place Name School
1 Kayla Tonner Finn Valley
2 Lucy Campbell Olympian
3 Eileen Lougue Rosses
4 Lucy Sweeney Letterkenny
5 Niamh McGrenragh Olympian
6 Saorla Gilligan Finn Valley
7 Ailbhe Breen Olympian
8 Darcy Clark Lifford
     
Team Result
1 Olympian
2 Finn Valley A
3 Finn Valley B

 

Under 9 Boys
Place Name School
1 Nathan Kearns Finn Valley
2 Evan Ward Rosses
3 Evan Cunningham Tir Chonaill
4 Dylan Curley Olympian
5 Patrick McNulty Finn Valley
6 Harry McGlinchey Finn Valley
7 Jason Murrin Rosses
8 Eanna Byrne Finn Valley
     
Team Result
1 Fin Valley A
2 Rosses
3 Finn Valley B

 

Under 10 Girls
Place Name School
1 Niamh Duggan Rosses
2 Niamh McGlinchey Finn Valley
3 Ruby McGee Rosses
4 Katie McGlinchy Finn Valley
5 Andrea Reid Finn Valley
6 Katriona Deuherst Tir Chonaill
7 Cabrinee Payne Lifford
8 Jessica Rafferty Finn Valley
     
Team Result
1 Finn Valley A
2 Rosses

 

Under 10 Boys
Place Name School
1 Scott Williams North Leitrim
2 Mark Alexander Finn Valley
3 Jack Byrne Finn Valley
4 Daithi Cullen Leitrim
5 Matthew Dowds Finn Valley
6 Joshua O'Donnell Finn Valley
7 Peter Bradley Inishowen
8 Oisin Monelly Tuam
     
Team Result
1 Finn Valley A
2 Finn Valley B
3 Rosses

 

Under 11 Girls
Place Name School
1 Faela Houston Rosses
2 Cliodhna McBride Cranford
3 Sarah Mulvaney Kelly North Leitrim
4 Mia Byrne Finn Valley
5 Rebecca Moynahan Tuam
6 Ava Lougue Rosses
7 Holly McNulty Finn Valley
8 Adrianna McGlinchey Finn Valley
     
Team Result
1 Finn Valley A
2 Rosses
3 Tuam

 

Under 11 Boys
Place Name School
1 Doabs Tarvids Enniskillen
2 Mark Wilkinson Finn Valley
3 Odhran Rodgers Rosses
4 Prioncais McElhill Finn Valley
5 James Scullion Carmen AC
6 Oisin Mullen Finn Valley
7 Shay McNulty Finn Valley
8 Niall McBearty Finn Valley
     
Team Result
1 Finn Valley 
2 Milford
3 Rosses

 

Under 12 Girls
Place Name School
1 Anna Russel Olympians
2 Erin Friel Olympians
3 Aine Branagan  Tir Chonaill
4 Gemma Casserly Tuam
5 Ailbhe Doherty Tir Chonaill
6 Clodagh Falton Tuam
7 Savannah O'Callaghan Tuam
8 Sarah Heartness Tuam
     
Team Result
1 Tuam
2 Olympians
3 Finn Valley

 

Under 12 Boys
Place Name School
1 Jack McGlinchy Finn Valley
2 Odhran McBearty Finn Valley
3 Paraic McGettigan Finn Valley
4 Daniel Byrne Tir Chonaill
5 Conor Gallagher Finn Valley
6 Mark Hazett North Leitrim
7 Conor Lyons Finn Valley
8 Caolon Byrness Finn Valley
     
Team Result
1 Finn Valley

 

Under 13 Girls
Place Name School
1 Mia Fletcher Cranford
2 Eva Burke Tuam
3 Moiya Gallagher Tuam
4 Danielle Moyanahan Tuam
5 Abigail Boyd Enniskillen
6 Cara Skillen Carmen
7 Aobhinn Cally Enniskillen
8 Ellie McFadden Cranford
     
Team Result
1 Tuam

 

Under 13 Boys
Place Name School
1 Caolon McFadden Cranford
2 Finley Boyne Loughview AC
3 Shaun Gallagher Finn Valley
4 Harry Gallagher Finn Valley
5 Caolon Kilbride  Tir Chonaill
6 Luke Fitzmorris North Leitrim
7 Ethan Dewherst  Tir Chonaill
8 Dalton McCauley Milford
     
Team Result
1 Finn Valley

 

Under 15 Girls
Place Name School
1 Elsa Moore Lifford Strabane
2 Sara Alexander Finn Valley
3 Hannah Murray Finn Valley
4 Ella McGlinchy Finn Valley
5 Clodagh Neilly Cranford
6 Murrin Duffy Enniskillen
7 Jessica Cullen Cranford
8 Grainne Duffy Enniskillen
     
Team Result
1 Finn Valley
2 Enniskillen
3 Cranford

 

Under 15 Boys
Place Name School
1 Kyle Thompson Loughview AC
2 Conor Murphy Finn Valley
3 Patrick Murphy Finn Valley
4 Michael Houston Spartan
5 Patrick Williams Enniskillen
6 Darragh McDevit Tir Chonaill
7 Finton Dewherst Tir Chonaill
8 Rudy Mayne Loughview AC
     
Team Result
1 Finn Valley
2 Tir Chonaill

 

Under 17 Girls
Place Name School
1 Ciara Doherty Olympian
2 Nuala Bose Olympian
3 Eimear O'Brian Finn Valley
4 Ava Thompson Enniskillen
5 Joanne Cockeran Unattached/Armagh
6 Dalia Mattar Suarez Tuam
7 Ailbhe McCrossan Tir Chonaill
8 Irene Lopez Tuam

 

Under 17 Boys
Place Name School
1 Jack Holiam Letterkenny
2 Oisin Toye Finn Valley
3 Oisin Kelly Cranford
4 Jack Kelly Tir Chonaill 
5 Odhran McMenamin Cranford
6 Paul Hannigan Olympians
7 Darragh Mitchell North Leitrim
8 Honor Houston Rosses

 



Back
Previous: Finn Valley Annual Secondary Schools Cross-Country
Next: International Recognition Function at the FVAC

Follow Us on Twitter